O firmie


Pellet Stabrawa to produkt grzewczy należący do grupy biopaliw, w przypadku których energię uzyskuje się ze spalania surowców odnawialnych poddanych granulacji. Nasz pellet powstaje ze sprasowania trocin, pochodzących z drzew iglastych, liściastych bez dodatku kory ani jakichkolwiek lepiszczy, co powoduje że uzyskane paliwo ma najlepsze parametry i właściwości. Produkujemy pellet w trzech odmianach, które różnią się od siebie głównie wartością opałową oraz kolorem.

 

O Pellecie

Pellet to paliwo z biomasy wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń. Ze względu na właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika, jest zaliczany do najbardziej efektywnych źródeł energii. Jest też paliwem ekologicznym - emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu (poniżej 0,5 procent dla pelletu produkowanego przez Stelmet) może zostać użyta jako nawóz.

Pellet zdobył już szerokie grono zwolenników w Europie Zachodniej. Teraz jego zalety zaczynają dostrzegać również konsumenci w Polsce. Właściwości pelletu przekładają się na dynamiczny wzrost popytu na to odnawialne źródło energii. O ile w 2002 r. w Europie produkcja pellet wyniosła 1,3 mln ton, w 2006 r. 5 mln ton, to w 2010 już 10 mln ton.

 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ...

2,0 kg pelletu zastępuje 1 litr oleju opałowego, z 1 tony spalonego pelletu zostaje około 4 kg popiołu. Zmiana paliwa na pellet to zmniejszenie emisji CO2 o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym w ten sposób litrze oleju opałowego, 2 m sześcienne drewna to 5 metrów przestrzennych zrębków, a to daje 1 tonę pelletu, do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba w przybliżeniu ok. 5-8 ton na sezon grzewczy pelletu rocznie. Zużycie zależy od metrażu, zastosowanej izolacji oraz sprawności kotła.

 

Z korzyścią dla środowiska

Wszystkie produkty roślinne zaliczane są do paliw odnawialnych z tego względu, że ich masa organiczna formowana jest w procesie fotosyntezy z wody i pochłanianego z atmosfery dwutlenku węgla, co powoduje, że ich spalanie nie przyczynia się do zwiększenia w atmosferze koncentracji cząstek CO2, gdyż te pochłaniane są przez nowo rosnące rośliny uprawiane na cele energetyczne. Oprócz ograniczenia emisji CO2, zastosowanie biopaliw przyczynia się również do znaczącego zmniejszenia emisji innych gazów i pyłów, która odbywa się z niskich kominów. „Niska emisja” oznacza, że wszystkie zanieczyszczenia dostają się do powietrza, które jest przez nas wdychane.

 

Z korzyścią dla społeczeństwa

Biopaliwa stałe mogą być wytwarzane na plantacjach leśnych i rolnych. Jeśli chodzi o drewno energetyczne z lasu, to przyjmuje się, że jest ono najgorszej jakości. Aby zwiększyć zasoby drewna, trzeba wykorzystać odpady leśne, które wciąż pozostają w dużych ilościach, a do innych celów są nieużyteczne. Produkowane biopaliwa na użytkach rolnych mają w naszym kraju ogromne możliwości, gdyż ocenia się, że do zagospodarowania na cele upraw energetycznych będzie do 3 mln ha gruntów rolnych. Efektem takiej uprawy może być 15 ton suchej masy z 1 ha gruntów rolnych. Przyjmując nawet o połowę mniejszą wydajność, czyli 7,5 t. – otrzymujemy z tego ok. 100 GJ energii. Taka ilość jest niezbędna do ogrzania jednego domu jednorodzinnego. Koszt masy to 1 000zł – 2 000 zł. Ocenia się, że przy produkcji biopaliw można by stworzyć ponad 100 000 miejsc pracy.

Piece na Pellet


Sprawdz naszą bogatą ofertę pieców na pellet.

 

Oferujemy markowe piece wiodących producentów znanych na całym świecie, dzięki temu macie Państwo gwarancje długiego bezproblemowego użytkowania oraz uzyskania najlepszej wydajności.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zobacz wszystkie

MCZ Flat Comfort Air

MCZ Duo Hydro

Piec na pelet Extraflame Rosy

masz pytania? zapraszamy do kontaktu!


lub zadzwoń   +48 664 716 693   +48 608 648 216